Budowa hali magazynowej

Budowa hali magazynowej. Jak przebiega realizacja inwestycji.

Możliwość korzystania z magazyny jest niezbędna w przypadku funkcjonowania przedsiębiorstw z różnych sektorów. W zależności od oczekiwań firmy, wymaganej wielkości hali, czy rodzaju podłoża na miejscu budowy, warto wybrać odpowiedni rodzaj hali magazynowej. Istnieje kilka rodzajów hal magazynowych, z których trzy są najpopularniejsze. Hale murowane są najdroższe i wymagają dość długiej budowy. Hale namiotowe są natomiast często rozwiązaniem tymczasowym, a ich lekka konstrukcja obniża koszty i skraca czas budowy hali magazynowej. Rozwiązaniem, które łączy zalety obu wcześniej wymienionych jest budowa hali stalowej.

Budowa hali magazynowej K2

Namiotowe hale magazynowe – czy to dobra alternatywa dla hal stalowych i murowanych?

W niektórych sytuacjach ciekawą alternatywą dla typowych hal magazynowych są hale namiotowe. Budowa hali magazynowej w formie wielkiego namiotu pozwala obniżyć koszty, a do tego taka hala jest demontowalna. To dobre rozwiązanie, jeśli pojawi się potrzeba stawiania hali na przykład na kilka miesięcy. Hale stalowe są co oczywiście o wiele bardziej wytrzymałe. W niektórych zastosowaniach, jak przechowywanie siana, czy innych produktów branży rolniczej, hala namiotowa może być niezłym wyborem. Częstym sposobem hali namiotowej jest zadaszenie dla maszyn budowlanych lub całego terenu, gdzie przeprowadzane są prace budowlane.

Warto jednak pamiętać, że decydując się na montaż hali magazynowej w formie namiotu i tak trzeba postarać się o pozwolenie na budowę i przygotowanie podłoża.

Głównym plusem hal namiotowych pozostaje ich cena. To lekkie konstrukcje, czasem wykorzystywane jako tymczasowe hale magazynowe. Tam, gdzie budowa hali magazynowej byłaby nieopłacalna, czasem warto rozważyć montaż hali namiotowej.

Jak przygotować podłoże pod budowę hali magazynowej namiotowej?

Konstrukcja hali namiotowej jest oparta o lekkie profile aluminiowe. To na nie zakładana jest zewnętrzna powłoka hali namiotowej. Taka hala magazynowa wymaga zdecydowanie mniejszej nośności podłoża, niż hale produkcyjne, czy stalowe hale magazynowe. W tym wypadku nie unikniemy jednak odpowiedniego przygotowania podłoża, zgodnie z wymaganiami projektowymi. Podczas projektu magazynu trzeba oczywiście spełnić także wszelkie przepisy budowlane i obowiązujące normy.

Pierwszym działaniem jest zawsze analiza geologiczna gruntu oraz wizja lokalna. Następnie, podobnie jak w przypadku budowy hali magazynowej, następuje wyrównanie gruntu. Niektóre grunty wymagają dodatkowo odwodnienia, jeśli poziom wód gruntowych nie zapewni odpowiedniej nośności podłoża. Następnie z betonu wylewane są fundamenty – będą podstawą do montażu słupów stanowiących strukturę hali namiotowej.

Kiedy warto budować hale magazynowe ze stali?

Bez dwóch zdań hala namiotowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem tymczasowym. Jeżeli jednak obiekt ma służyć przez wiele lat, budowa hali magazynowej ze stali to najlepszy wybór. Hale stalowe służą z powodzeniem jako hale magazynow, hale produkcyjne, czy hale przemysłowe. Odznaczają się wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne oraz warunki atmosferyczne. Dużym plusem hal stalowych jest możliwość szybkiego postawienia obiektu. W przypadku przeciętnego magazynu o powierzchni magazynowej około tysiąca metrów kwadratowych czas budowy to zaledwie kilkanaście dni.

Dlaczego budowa stalowego obiektu magazynowego  trwa tak krótko? Hale stalowe są stawiane z prefabrykatów. Gotowe elementy są montowane na miejscu. Taką halę może zbudować zespół składający się z zaledwie kilku osób i dysponujący odpowiednim sprzętem. Przekłada się to też na obniżenie kosztów budowy hali magazynowej ze stali. Dodatkowo ten rodzaj hali magazynowej można postawić o każdej porze roku – warunki panujące na zewnątrz nie utrudniają budowy hali magazynowej ze stali.

Budowa hali magazynowej ze stali jest często najbardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem stosunku kosztów do trwałości. Hala stalowa może z powodzeniem służyć przez kilkadziesiąt lat, a jej koszt jest sporo niższy, niż w przypadku hali murowanej. Kiedy więc warto zdecydować się na budowę hali magazynowej murowanej? O tym w dalszej części wpisu.

Budowa hali stalowej – jakie są wady tego rozwiązania?

Każdy rodzaj hal magazynowych ma cały szereg zalet, ale także pewne wady. Jakie minusy ma budowa hali magazynowej o konstrukcji stalowej? Eksploatacja hali stalowej wiąże się zwykle z koniecznością przeprowadzenia zabiegów serwisowych i konserwacji hali. Metalowa konstrukcja może być bowiem podatna na działanie korozji. Nowoczesne farby i lakiery pozwalają jednak znacznie ograniczyć ten problem. Stal nie jest też materiałem szczególnie odpornym na wahania temperatur. Na szczęście renomowane firmy budujące hale stalowe biorą to pod uwagę.

W niektórych sytuacjach problemem może być słaba izolacja akustyczna w halach stalowych. W przypadku wykorzystania takiej hali jako hala przemysłowa, gdzie pracują głośne maszyny, warto więc zadbać o dodatkowe zabezpieczenie akustyczne. Ściany hali stalowej nie izolują także od ciepła panującego na zewnątrz, w szczególności w trakcie lata.

Zastosowanie hal magazynowych ze stali.

Budowa hali magazynowej ze stali to dobry pomysł w wielu branżach. Najczęściej spotykamy się z tym rozwiązaniem w przemyśle (hale przemysłowe), rolnictwie, czy w branży logistycznej i magazynowej (magazyny logistyczne). Hale stalowe z powodzeniem mogą też pełnić rolę obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Hale stalowe mogą osiągnąć największą kubaturę. Świetnie sprawdzą się więc w roli bardzo dużej hali magazynowej. Nawet już po zakończonej budowie hali magazynowej ze stali, można zwiększyć jej wymiary. Pozwala na to modularna budowa hal stalowych.

Kiedy warto zbudować murowaną halę magazynową?

Murowana hala magazynowa to najbardziej solidna konstrukcja. Ten rodzaj hali może zostać postawiony nawet na trudnym podłożu – o obniżonej nośności. Koszt związany z utrzymaniem i konserwacją hali magazynowej murowanej jest niski, a czasem takie zabiegi w ogóle nie są potrzebne. W porównaniu z halami namiotowymi i stalowymi, hala murowana jest najbardziej odporna na warunki atmosferyczne, skrajne temperatury, silny wiatr, czy ulewny deszcz. Budowa hali magazynowej murowanej pozwoli też na uzyskanie najlepszej izolacji termicznej – warstwa cegieł chroni przed skrajnymi temperaturami znacznie lepiej, niż ściany ze stali lub poszycie hali namiotowej.

Niestety, hale murowane mają też pewne wady. Ich budowa jest najdroższa i trwa najdłużej. Ciężko też wyobrazić sobie budowę hali magazynowej z cegieł w złych warunkach – na przykład w zimie lub w trakcie ulewnego deszczu (w przypadku hal stalowych nie ma takich problemów). Murowane hale mają też najwyższy ciężar – warto to uwzględnić przy ocenie nośności gruntu.

Kiedy warto rozważyć budowę hali murowanej? Jest dobrą alternatywą dla najczęściej spotykanych hal stalowych, gdy inwestor stawia przed halą wysokie oczekiwania. Taka hala jest najbardziej trwała, a jej budowa zwróci się prawdopodobnie dopiero po wieloletniej eksploatacji.

Budowa hali magazynowej – jaki materiał wybrać?

Decyzja o budowie hali magazynowej konkretnego typu jest dość istotna i warto dobrze przemyśleć. Znając zalety i wady każdego rozwiązania można jednak dość łatwo zdecydować o budowie hali stalowej, murowanej lub namiotowej. Hale murowane są najbardziej trwałe, jednak najdroższe w budowie. W przeszłości inwestorzy często wybierają ten rodzaj hal, właśnie ze względu na ich solidną konstrukcję. Wraz z rozwojem technologii budowy hal stalowych, stały się jednak coraz bardziej popularną opcją. Łączą zalety hali murowanej z lekkością hali namiotowej. Dużym plusem jest też modułowa konstrukcja hal stalowych – pozwala na konfigurację wielkości hali w oparciu o oczekiwania konkretnej firmy – nawet już po zbudowaniu hali.

Budowa hali magazynowej w formie hali namiotowej jest natomiast bardzo dobrym wyborem w roli hal tymczasowych. Mogą posłużyć jako zadaszenie podczas prac budowlanych lub w sezonie zbiorów rolnych. Wszystkie wymienione rodzaje są dostępne jako hale na sprzedaż oraz hale do wynajęcia. hale pod wynajem są dziś atrakcyjną możliwością rozłożenia kosztów budowy hali w czasie.

Ile trwa budowa hali magazynowej?

Budowa hali magazynowej w systemie BTS najczęściej trwa od 8 do 12 miesięcy. Wiele zależy jednak od jej wielkości, lokalizacji, czy dodatkowego wyposażenia instalowanego przez BTS Development. Przybliżony termin oczekiwania na oddanie obiektu magazynowego jest ustalany na jednym z pierwszych etapów konsultacji jego budowy. Czas budowy jest dość krótki dzięki użyciu do niej prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, montowanych w docelowej lokalizacji.

Jak przebiega budowa hali magazynowej w systemie BTS?

BTS Development zapewnia bezproblemową i sprawną budowę obiektów stalowych, takich jak hale magazynowe i hale produkcyjne w systemie BTS. Rozpoczynamy od poznania oczekiwań klienta, następnie tworzymy komputerowe modele 3D. Budowę poprzedza stworzenie prefabrykatów. Poszczególne elementy konstrukcyjne są produkowane poza placem budowy hali, przechodzą wnikliwą kontrolę jakości i są transportowane na miejsce budowy. Pozwala to przyspieszyć i usprawnić budowę hali w systemie BTS i szybko oddać obiekt do użytku.

Jaki jest koszt budowy hali magazynowej?

Bez poznania wymagań klienta, czy wielkości hali stalowej nie można ocenić finalnego kosztu budowy. Ze względu na dość niestabilną sytuację na rynku i częste zmiany cen surowców, w tym używanej w konstrukcji hal magazynowych stali, cena jest zawsze ustalana indywidualnie z klientem. Koszt budowy hali BTS zależy też od jej wyposażenia i standardu wykończenia. W przypadku hal na wynajem, cena zależy także od ceny gruntu w danej lokalizacji.

Spis treści:

Scroll to Top