Największa hala na świecie Tesla Gigafactory

Top 10: Największy magazyn na świecie. Hale, centra logistyczne i inne.

W dzisiejszym artykule postaramy się wyszukać największe hale magazynowe na świecie i inne ogromne hale stalowe. Sprawdzimy, jakie firmy wykorzystują je w swojej działalności, jakie mają rozmiary i czy była potrzeba stosowania podczas hal magazynowych jakichś specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Wielkość niektórych rekordzistów pod względem kubatury jest jednak trudna do opisania. Wystarczy tylko wspomnieć, że największe hale mieszczą w sobie ogromne przedmioty, czy pojazdy, a do ich wnętrza bez problemu moglibyśmy włożyć… Wieżę Eiffla!

Hala produkcyjna Tesla Gigafactory 1 – 492.000 m2

Gigafactory 1 to ogromna hala produkcyjna, w której Tesla wytwarza akumulatory, a także inne podzespoły stosowane w samochodach elektrycznych.. Znajduje się w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych. Piętrowy obiekt magazynowy i produkcyjny powstał na powierzchni niemal 200.000 metrów kwadratowych.

Na tym nie kończą się jednak plany Tesli. Ich hala produkcyjna Gigafactory 1 ma zostać prawie  dwukrotnie zwiększona, co da łączną powierzchnię użytkową ponad miliarda stóp kwadratowych – ponad 92.000 mkw. Jakby tego było mało, całość ma być zasilana z odnawialnych źródeł energii.

Hala Boeing Everett – 398.000 m2

Największe na świecie samoloty wymagają też największych hal produkcyjnych. Z tego założenia wyszły najwyraźniej osoby zarządzające firmą Boeing. Do produkcji samolotów w Waszyngtonie (Stany Zjednoczone), używają hali o powierzchni niemal czterystu tysięcy metrów kwadratowych. Skoro samo wnętrze samolotu Jumbo Jet (Boeing 747) mogłoby robić za sporej wielkości magazyn, to budowa hali magazynowej mieszczącej takie maszyny musiała być niemałym wyzwaniem.

Hala Boeing Everett

Choć Tesla i ich Gigafactory 1 w Nevadzie ma większą powierzchnię, fabryka samolotów Boeinga jest rekordzistą pod względem objętości. Dzięki dużej wysokości hali produkcyjnej liczy aż 13,3 milionów metrów sześciennych. To największy budynek na świecie pod tym względem! Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że ten ta ogromna hala stalowa powstała w 1967 roku, czyli ponad pół wieku temu. Dziś Boeing produkuje tam swój flagowy samolot – 787 Dreamliner. Co ciekawe, skrzydła do samolotów Boeinga powstają w innej fabryce, choć znajduje się tuż obok. Centrum Skrzydeł Kompozytowych ma co prawda tylko jedną czwartą powierzchni gigantycznej fabryki Dreamlinerów, i tak stanowi to około 100.000 metrów kwadratowych.

Amazon NQY1 Fulfillment Center – 334.000 m2

Amazon jest obecnie największym na świecie sprzedawcą w branży e-commerce. Nic więc dziwnego, że także wykorzystywany przez nich magazyny logistyczne są imponujących rozmiarów. Centra logistyczne Amazona mają łącznie ponad 16 milionów metrów kwadratowych! Wiele obiektów magazynowych przekracza 100.000 metrów kwadratowych powierzchni, ale największy jest aż czterokrotnie większy. Powstał w 2021 roku w Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Ma pięć pięter, a powierzchnia magazynowa jest mocno zautomatyzowana. Ta hala magazynowa z biurem o powierzchni prawie 10.000 mkw.  jest tylko jednym z kilku wielkich obiektów magazynowych w tym stanie.

Hala 1B w fabryce Volkswagena – 297.000 m2

Na naszej liście znalazły się zarówno wielkie obiekty magazynowe, jak i hale przemysłowe. Do tej drugiej grupy należy europejski rekordzista. Ulokowana w Wolfsburgu fabryka Volkswagena jest zarazem siedzibą marki. Projekt hali magazynowej musiał pozwolić na produkcję nawet 800.000 samochodów rocznie. W tej wielkiej fabryce pracuje aż 70 tysięcy pracowników. Na terenie obiektu znajduje się też poświęcony marce park rozrywki.

W skład fabryki wchodzi tak zwana Hala 1B z powierzchnią magazynową prawie 300.000 metrów kwadratowych.

Hala magazynowa Michelin Woodruff U70 – 279.000 m2

Hala magazynowa Michelin Woodruff U70

Francuski producent opon otworzył ogromny obiekt magazynowo-dystrybucyjny w 2019 roku. Kolos znajduje się na terenie Karoliny Południowej w USA, nieopodal miasta Greenville. Budowa hali magazynowej Michelina oparta jest o moduły – składa się z aż pięciu segmentów. Każdego dnia dystrybuowane jest tam aż dwieście tysięcy opon. Nie obyłoby się oczywiście bez sporego wsparcia maszyn – magazyn jest w pełni zautomatyzowany.

Centrum Dystrybucyjne Nike na Amerykę Północną – 260.000 m2

Budowa Nike North American Logistics Campus w Tennessee w USA została ukończona w 2015 roku. Od tego czasu działa jako magazyn logistyczny Nike na tę część świata. W sprawnej pracy pomaga między innymi największą sieć przenośników taśmowych. Produkty Nike mogą być bowiem transportowane na taśmach o łącznej długości ponad 53 kilometrów.

Magazyn Nike zajmuje się dystrybucją odzieży, obuwia i sprzętu sportowego – głównie produkty są wysyłane do hurtowni i sklepów firmowych. To stamtąd wyruszają w dalszą drogę produkty kupione na stronie internetowej Nike. Podobna hala magazynowa Nike istnieje także w Europie. Belgijski The Court ma powierzchnię prawie 140.000 metrów kwadratowych i korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Centrum dystrybucji John Deere – 242.000 m2

To kolejna ogromna hala magazynowa zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych – w stanie  Illinois. Odpowiada za dystrybucję części do maszyn rolniczych i innego sprzętu John Deere.  Co ciekawe, ta gigantyczna hala stalowa znajduje się w miejscowości Mediolan. Jej otwarcie miało miejsce w 1975 roku, ale przez niemal pół wieku był wielokrotnie rozbudowywany. Dziś znajdziemy w nim około pół miliona różnych części zamiennych do różnych maszyn rolniczych i budowlanych John Deere. W magazynie znalazło się też miejsce na części do starych, a nawet zabytkowych maszyn amerykańskiego producenta. Wszystkie części są wysyłane przez całą dobę.

Magazyn logistyczny Inex Sipoo – 222.000 m2

Niewiele mniejsze od magazynu logistycznego John Deere jest centrum dystrybucyjne fińskiej spółdzielni handlowej S Group. To nie tylko największy budynek w Finlandii, ale też jeden z europejskich rekordzistów. Przechodzi przez niego nawet ⅓ produktów spożywczych w kraju!

Codziennie z budynku wyjeżdża około tysiąc ciężarówek, a 25% z nich korzysta z transportu morskiego – przez pobliski port Vuosaari. Spora część obiektu magazynowego jest chłodzona – pozwala na przechowywanie produktów wymagających niskiej temperatury. To bardzo uniwersalny obiekt magazynowy – odbywa się w nim dystrybucja zarówno żywności, jak i innych produktów – odzieży, elektroniki, a nawet części do samochodów.

Hala magazynowa Target – 186.000 m2

Hala magazynowa w Savannah, w amerykańskim stanie Georgia należy do sieci sklepów Target. Budowa hali magazynowej zakończyła się w 2006 roku i jest największym obiektem w sieci dystrybucji sklepów Target. Warto dodać, że choć firma nie jest zbyt znana w Polsce, jest jedną z największych na świecie sieci sklepów. Zarówno w sklepach, jak i w ogromnym magazynie w Georgii znajdziemy zarówno produkty spożywcze, jak i artykuły AGD, artykuły biurowe, czy związane z modą. Podobnej wielkości obiekty magazynowe tej sieci znajdziemy też w Waszyngtonie (ponad 180.000 mkw.)  i Wirginii (niecałe 170.000 mkw.).

Hala magazynowa Target

Magazyn logistyczny Amazon LCY2 – 186.000 m2

W naszym rankingu znalazło się także miejsce dla największego europejskiego magazynu logistycznego Amazona. Obiekt magazynowy LCY2 znajduje się w Londynie w Anglii. Co ciekawe, nazwa obiektu może łatwo wskazać na jego lokalizację – LCY to skrót od “London City” (najbliższe lotnisko w pobliżu magazynu). Dwójka oznacza, że to drugi wybudowany w pobliżu magazyn Amazona. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznych magazynów Amazona i w ogóle hal magazynowych na świecie. “Pracuje” w nim ponad tysiąc robotów.

Spis treści:

Scroll to Top